skip navigation

    Biggest Women's Clubs as of 07/02/2024

    RANK CLUB ATHLETES
    1 BEAR RIVER 57
    2 JUAB 34
    3 SANDERSON 34
    4 CHAMPIONS 34
    5 WASATCH 31
    6 WESTLAKE 28
    7 UINTAH GIRLS 27
    8 TOP OF UTAH 24
    9 RAMS 19
    9 STALLIONS 19
    10 AVIATORS 18
    Total Girls 1,005 NO CLUB 402

    Biggest Clubs as of 07/11/24

    Rank Club Athletes
    1 Sanderson 230
    2 Juab 213
    3 Westlake 206
    4 Total Domination 180
    5 Millard 168
    5 Fremont 168
    7 Bear River 144
    8 Champions 141
    9 Charger 137
    9 Rams 131

    2023-2024 UTAH COLLEGE COMMITMENTS

    WOMEN

    Regional Training Center

    Brooklyn Hays (Pleasant Grove) via Augsburg- Olympic Training Center

    NCAA

    Sage Mortimer(ALA)- Grand Valley University

    Elleni Johnson(Murray)- Grand Valley University

    Madilyn Schuck(Alta)- Minot State University

    Nadia Thomas (Skyridge)- North Central College 

    Braylin Jones (Salem Hills)- Utica University

    Daeja Sundquist (Olympus)- Iowa Western

    Kimberlynn Fowers (Copper Hills)- Simpson College

    Celeste De'Toles (Westlake)- Aurora

    Corrie Williams (Enterprise/Snow College)- Adams State 

    Angela VanValkenburg (Bingham/Snow College)- Adams State

    NAIA

    Macie Anderson (Herriman)- Life University

    Alisa Misselhorn (Northridge)- Indiana Tech University

    Skyley Hanna (Juan Diego)- Indiana Tech University

    Arisna Stott (Cedar Valley)- Indiana Tech University

    Karla Padilla-Zepeda (Northridge) via Indian Hills- University of the Cumberlands

    Isla Baeza(Mountain View)- Missouri Valley

    Rachel Camacho(ALA)- Missouri Valley

    NJCAA

    Kinlee Brandley (Fremont) - Snow College

    Isabella Morgan (Corner Canyon)- Snow College

    Marissa McElreath (Copper Hills)- Snow College

    Angie Aguilar (Stansbury)- Snow College

    Alize Acosta (Stansbury)- Snow College

    Abigail Acosta (Stansbury)- Snow College

    Leticia Garcia (Kerns)- Snow College

    Bella Butterfield (Riverton)- Snow College

    Josie Prevedel (Union)- Trinidad State College

     

    Men

    D1

    Cayaen Smith (Pleasant Grove): Ohio State University

    Cash Henderson (Woods Cross): Cornell University

    Trevyn Gates: (Pleasant Grove): Purdue University

    D2

    D3

    NAIA

    Christian Slack (Wasatch, Snow): Ottowa

    Benedict Holthaus (Juab): Friends University

    Adam Brubaker (Clearfield): Central Christian College of Kansas

    Carter Dowding (Herriman): William Woods 

    NJCAA

    Jace Lemon (Layton): Iowa Western

    Kort Wilkinson  (Pleasant Grove): Western Wyoming

    Austin McNaughtan  (Wasatch): Western Wyoming

    Banks Love (Bingham): Western Wyoming

    Bridger Thalman (Mountain Crest): Western Wyoming

    Luke Schroeder (Mountain Crest): Western Wyoming

    Christian Hartle (Uintah): Snow College

    Aisea Hosea (Juab): Snow College

    Cooper Redd (Logan): Snow College

    Ejay Torres (Kerns): Snow College

    Cutler Blonquist (N. Summit): Snow College

    Evan Kitchen (Copper Hills): Snow College

     

    NCWA

    Dawson Auger (Northridge): Utah Tech